Fio fond domácího trhu - měsíční zpráva

Portfolio manažer David Brzek shrnuje vývoj portfolia v měsíčním reportu za říjen 2020.

Úvod října sice ještě posunul globální indexy na vyšší úrovně, postupně byla ale čím dál více patrná nervozita spojená s rostoucím počtem nově nakažených nemocí COVID-19 a sílícími obavami ohledně budoucího ekonomického vývoje. Situace byla podstatně horší na starém kontinentě, kde jednotlivé státy postupně přistupovaly k restriktivním opatřením. Poklesy na trzích byly patrné především v závěru měsíce, kdy již bylo zřejmé, že američtí zákonodárci se do prezidentských voleb nestihnou dohodnout na podobě fiskálního stimulu.

US indexy v říjnu meziměsíčně ztratily zhruba 3 %, v Evropě výraznější pokles a panevropský Stoxx 600 oslabil o více jak 5 %. Na domácím trhu se index PX držel v relativně úzkém pásmu a rozkolísanost byla podstatně nižší než u zahraničních indexů. Díky poklesům v předchozím období nebyla intenzita ztrát v závěru měsíce tak výrazná, přesto index oslabil o téměř 3 % a dostal se na nejnižší hodnoty od května letošního roku.

Pokles pražské burzy se negativně odrazil na výkonnosti portfolia domácího fondu a kurz během října oslabil o 1,82 %. Domácí burza vyjádřeno indexem PX oslabila o téměř 3 % a struktura portfolia tak poklesům odolávala relativně dobře a ztráta byla nižší než u trhu. Struktura portfolia se rozšířila o dvě nové emise, které nově vstoupily na pražský trh v rámci úpisu svých akcií. Konkrétně se jednalo o zbrojařskou firmu Česká zbrojovka Group a e-commerce lékárenské společnosti Pilulka Lékárny.

Kompletní měsíční zprávu najdete zde.


Fio investiční společnost, a.s.