Fio globální akciový fond - měsíční zpráva

Portfolio manažer Lukáš Brodníček komentuje vývoj portfolia v měsíčním reportu za září 2021.

Růst akciových indexů se v září po sedmi měsících zastavil. Akcie nepouští výše hned několik faktorů. Na trzích se začalo projevovat zvýšené riziko stagflace, tedy slabého ekonomického růstu a zároveň vyšší inflace. Narušené dodavatelské řetězce kvůli pandemii tlačí ceny vstupů nahoru. To se projevuje do rostoucích inflačních očekávání a začínají být nervózní už i hlavní centrální banky. Výnosy na státních dluhopisech v Americe i Evropě tak zamířily na vyšší úrovně a způsobily rotaci na akciovém trhu z růstových titulů do finančního nebo energetického sektoru.

Delta varianta koronaviru zároveň kazí výhled vývoje světové ekonomiky a přispívá k dalšímu zpomalování Číny. Kvůli problémům v dodavatelských řetězcích a rostoucím cenám vstupů s negativním dopadem na marže snížily výhled některé velké firmy. Očekávání pro výsledkovou sezónu tak během září postupně klesaly. Ve Spojených státech se navíc protahuje schválení infrastrukturního fiskálního stimulu a snižuje se jeho objem. V Kongresu se také opět na poslední chvíli musí zvýšit dluhový limit.

Do fondu přiteklo 76 milionů Kč a aktiva pod správou se dostala na 727 milionů Kč. Novou pozicí ve fondu se staly akcie Global Payments.

 

Kompletní měsíční zprávu naleznete zde.

 


Fio investiční společnost, a.s.