Fio globální akciový fond - měsíční zpráva

Portfolio manažer Lukáš Brodníček komentuje vývoj portfolia v měsíčním reportu za listopad 2021.

Akciové trhy zahájily listopad pokračováním v růstu, ale nakonec odepsaly část zisků. Hlavní pokles se odehrál až během posledního obchodního dne, kdy trhy překvapila zpráva o nové variantě koronaviru nazvané omikron. Velké ztráty zaznamenaly především akcie firem navázaných na cestovní ruch a další spíše cyklické společnosti. V Evropě se kvůli pandemii znovu zavádí distanční opatření a některé země již přistoupily k určité formě lockdownu. To se projevilo na slabší výkonnosti evropských akcií. Americké indexy od většího propadu uchránil technologický sektor v čele s čipovými firmami a také část spotřebního sektoru, kde dobrá čísla reportovali na konci výsledkové sezóny někteří retaileři.

NAV fondu v listopadu kleslo o 2,52 %. Do fondu přiteklo 64 milionů Kč a aktiva pod správou se dostala na 872 milionů Kč. Portfolio jinak zůstalo bez větších změn. V souladu s vývojem na trzích ve fondu dobře performovaly firmy z polovodičového subsektoru. V oblasti gamingu, datových center a rozvoji umělé inteligence velmi dobře situovaná Nvidia posílila o dalších 28 %. Letos akcie designera čipů posílily o výrazných 130 %. Z valuačních důvodů byla pozice v průběhu měsíce snížená o polovinu. Přes 20 % přidaly také akcie dodavatele zařízení pro výrobu čipů Lam Research. Výkonnost naopak srážel pokračující pokles akcií poskytovatelů platebních služeb jako PayPal (-20,5 %) a Global Payments (-16,8 %).

Fio globální akciový fond funguje k 7. prosinci 2021 přesně tři roky, což už je poměrně vypovídající doba, a je tak na místě ohlédnutí za dosavadní výkonností. Zhodnocení od založení fondu dosahuje 74 % a překonává 68 % u indexu MSCI World Net TR Local Index, se kterým se fond primárně porovnává.

Kompletní měsíční zprávu a více informací k dosavadní výkonnosti naleznete zde.


Fio investiční společnost, a.s.