Fio globální akciový fond - měsíční zpráva

Portfolio manažer Lukáš Brodníček komentuje vývoj portfolia v měsíčním reportu za leden 2022.

Akciové trhy zahájily rok poklesem. Na trzích se projevovala rostoucí nervozita na Ukrajině a blížící se normalizace fiskální a hlavně měnové politiky. Pandemie koronaviru se dostala pod kontrolu a inflační tlaky vytrvávají. Rychlý růst cen se projevuje do inflačních očekáváních a tezi o dočasnosti inflace pomalu opouštějí už i hlavní centrální banky. Trh je ale hodně napřed. Výnosy na státních dluhopisech plošně rostou napříč regiony a vzhledem k rostoucímu vnímání rizika se rozšiřují spready.

Na akciovém trhu s růstem výnosů ztrácely hlavně společnosti s vyššími valuačními násobky. Slabou výkonnost tak měl technologický a zdravotnický sektor. Znormalizovaly se hlavně ty největší valuační excesy v oblasti tzv. disruptive technologií. Dařilo se naopak zejména energetickému a finančnímu sektoru. Měřeno indexem MSCI World akciový trh v lednu oslabil o 4,93 %.

NAV fondu kleslo o 6,66 %. Během poklesu na trzích se zainvestovala připravená hotovost, ve které bylo drženo přes 10 %. Prodaly se relativně stabilnější akcie švýcarské biofarmaceutické a diagnostické společnosti Roche.

Kompletní měsíční zprávu a více informací k dosavadní výkonnosti naleznete zde.


Fio investiční společnost, a.s.